top of page

Paslanmaz Krom Korkuluk

Paslanmaz Çelik Borular

Paslanmaz Krom Korkuluk

Paslanmaz Krom Nedir?

Paslanmaz krom, 1797 yılında Fransız eczacı ve kimyager Louis Nicolas Vauquelin tarafından Sibirya’da keşfedilmiştir. Bir kurşun filizinin içine yer alan ve bu şekilde keşfedilen krom, gümüş gibi parlak, metalik görünümlü, sert ama bir o kadar da kolay kırılabilen bir maddedir. Metalik bir elementtir. İçeriğinde bulunan birçok renkli mineral sebebiyle Yunanca renk anlamına gelen “chroma” sözcüğünden türemiştir.

1907 santigrat derecede eritilebilen krom, 2672 santigrat derecede kaynar. Cr simgesi ile kısaltılan bu elementin atom ağırlığı ise 51.996’dır. Periyodik cetvelin IV-B grubunda yer alan paslanmaz krom, 118 element arasında 24. sıradadır. Sert ama kolay kırılan ve aynı zamanda parlak görüntüsü ile göze hitap eden formuyla paslanmaz krom, oldukça tercih edilen bir maddedir.

Doğada saf krom bulunmaz. Bazı işlemlerin ardından bileşik durumda oldukları elementlerden ayrılarak toz veya sıvı halde kullanılırlar. Bunun haricinde krom, bazı besinlerde de bulunur. Yumurta sarısı, peynir, üzüm suyu, istiridye, maya, yer fıstığı gibi gıdalar belli oranlarda krom içerir. Krom, sahip olduğu avantajlar sebebiyle endüstriyel alanlarda sıklıkla kullanılır.

Paslanmaz Krom Nerelerde Kullanılır?

Paslanmaz krom, çok yönlü bir elementtir. Bu nedenle birçok farklı alanda kullanılabilir. Kromun başlıca kullanıldığı alanlar ise, metalurji, kimya, refrakter, döküm, otomotiv, metal ve çelik sanayi, mutfak ve banyo endüstrisidir. Krom miktarının çoğu ferrokrom üretimi için kullanılır. Ferrokrom paslanmaz ve özel çeliklerin yapımında kullanılan krom ve demir alaşımıdır. Ferrokrom, yüzde 50 ila yüzde 70 arasında krom ve yüzde 30 ila yüzde 50 arasında da demir içeren bir alyajdır.

 

Krom hava ile temas ederek çelik üzerinde krom oksit tabakası oluşmasını sağlar. Bu tabaka sayesinde çelik hava ile doğrudan temas etmez ve paslanma meydana gelmez. Bu sayede korozyon dayanımı kazanan madde birçok alanda kullanılmaya elverişli hale gelmektedir.

Paslanmaz krom, ayrıca; kaplama, metal cilalama, çimento, cam, mermi, top, çeşitli silahlar ve mühimmatlar, gemi, otobüsler, otobüs durakları, tren vagonları, sokak aydınlatma sistemleri, uçak, uzay sanayisi, merdiven korkulukları ve parmaklıkları, motorlar, motosikletler, bisikletler, boya sanayi ve ağır sanayi gibi birçok alanda alaşım veya saf halde çeşitli işlemlerden geçirilerek kullanılır.

Aslında paslanmaz krom, hayatımızın her anında yer alan bir maddedir. Bindiğimiz otomobilde, elimizi yıkadığımız lavaboda veya yemek yaptığımız fırınlarda paslanmaz krom yer alabilir. Günlük hayatımızdaki eşyalar hariç yüksek ısıl işlem gören fırınlar gibi sanayi ürünlerinde de paslanmaz kroma rastlanır.

Krom ile Nikel Arasındaki Farklar Nelerdir?

Krom, birçok farklı sektörde kullanılan çok yönlü bir elementtir. Bazı işlemlerin sonucunda ferrokroma dönüştürülen bu madde, hem günlük hayatımızda var olan bazı eşyaların üretimine hem de ağır sanayi üretimine katkıda bulunur. Birçok farklı bileşik sayesinde kullanım alanları da aynı doğrultuda artabilir.

Nikel ise, paslanmaz çelik malzemelerin üretimlerinde kullanılan kromdan sonra ki en önemli maddedir. Paslanmaz çelik ürünlerde krom oranının fazla olması malzemenin korozyon dayanımını arttırırken içeriğinde bulunan nikel oranının fazla ya da az olması ile sertliği ve ısı dayanımı gibi özellikleri arttırılabilir.

 

Ümit Paslanmaz ekibi olarak sizlere her gün daha üstün hizmet kalitesi sunmak için çalışmaya devam ediyoruz. Paslanmaz ve paslanmaz türevleri ile ilgili tüm sorularınızda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page